İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

Karamehmet’i Vuran İngiliz Petrolü mü?

Posted by admin Şubat 14, 2010


İşadamı Mehmet Emin Karamehmet’in, TMSF’ye borçlarını ödediği halde 11 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılması, “Sıra Doğan’dan sonra Çukurova’da” yorumlarına yol açtı.

Ancak durum başka..


Karamehmet’ petrol paylaşımındaki yeni dengelerin kurbanı mı?
Karamehmet’e ait Genel Enerji’nin Irak’ın kuzeyinde Barzani ile ortak petrol kuyuları var ve en kaliteli petrolü o çıkarıyor. Karamehmet’in en önemli işlevi ise Barzani petrollerini bu şirket aracılığıyla Akdeniz’e indirmesi oldu.

Londra merkezli Heritage Oil geçen Haziran’da Genel Enerji’yi satın almak üzere harekete geçti. Haziran ayında imzalanan bağlayıcı olmayan anlaşmaya göre, İngiliz Firma, Barzani ve Genel Enerji’yle ortaklık kuracak, böylece Genel Enerji’nin payı yüzde 50’den yüzde 33’e düşecekti.

Ancak İngiliz petrol devi, Kasım ayı sonunda yaptığı resmi açıklamada, birleşme görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını duyurdu. Görünürdeki gerekçe, Erbil-Bağdat arasındaki sorunlar olsa da, anlaşmazlığın petrol ihracatındaki gelir paylaşımından kaynaklandığı belirtildi.

O günlerde Genel Enerji Genel Müdürü Orhan Duran da, “Herit age’ın açıklamasını okudum, bu kararla mücadele etme gibi bir durumumuz yok” şeklinde bir açıklama yapmakla yetindi.
İngiltere’nin bölgeye tarihi ilgisi ve bunun sebebi malum;

Petrol…Barzani’ye ilgi ve desteğini hiçbir şekilde esirgemeyen ülkelerin başında da İngiltere geliyor. Barzani ise sık sık, “Irak ve Kürdistan halkının özgürleştirilmesinde İngiltere’nin büyük emeği olduğunu” vurgulayarak, teşekkür ve memnuniyetini ifade ediyor. İngiltere, Kerkük ile ilgili planlarda da başrollerde oynuyor.

İlginç Kararlar

Türkiye nezdinde Barzani’nin giderek “tanındığı”, Kerkük’le ilgili gelişmelerin hızlandığı ve ABD’nin Irak’taki askerlerini çekmeye hazırlandığı bir dönemde, Irak’ın kuzeyinde büyük işler yapan Karamehmet’in sıkıntıya düşmesinin yanında başka ilginç gelişmeler de yaşanıyor.

Bunlardan ilki Enerji Üst Kurulu’nun, benzindeki pahalılığa, akaryakıt şirketlerinin rekabete girmemesini göstererek, akaryakıt ithalini kolaylaştırma kararı alması. Akaryakıt pazarında halen 5 büyük şirketin ağırlığını koruduğunu gören Enerji Üst Kurulu, bürokratik ve mali yükümlülükleri basitleştirerek, küçük şirketlerin önünün açılmasını planlıyor.

Yine bu günlerde Alman işadamlarıyla bir araya gelen Enerji Bakanı Taner Yıldız, piyasanın sağlıklı işlemesi için çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Son gelişme ise Aydın Doğan’ın, Doğan Şirketler Grubu’ndan sonra Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve üyeliğini “kendi isteğiyle” bırakması oldu.

İşte bu “tesadüfleri” alt alta koyan uzmanlar, bölgede petrol kartlarının yeniden dağıtılıyor olabileceğini belirterek, gelişmelerin Türkiye ve Türk şirketlerini etkileyeceğini, sürpriz şirket denklemleriyle birlikte, bazı devlerin çöküş sürecine girebileceğine dikkat çekiyorlar.

3 Yanıt to “Karamehmet’i Vuran İngiliz Petrolü mü?”

 1. boşver said

  Türkiye’nin Baronuydu fakat Irak yüzünden üzerini çizdi ILLUMINATI…

 2. EN İYİ KÜRT ÖLÜ KÜRT

  KÜRTLERİMİZİ ANLAMAK

  1980 Eylülünü Çocuk yaşta gözlemleyen BİR gencin askerlik öncesi ağzından çıkan ifade met İdi.

  Askerlik sonrası milliyetçilik duygularından Odun vermeden Devam eden BU ARKADAŞ, ilerleyen zamanlarda söylemleri değişmeden Devam ederken, Ergenekon dosyasından tutuklu bulunan Veli Küçük paşayı hic tanımadığını AMA onun, Biri vasıtası ile göndereceği haber ile “katliam safra yaratırdım” demesi duygularının yoğunluğunu gösterirken, ifadelerindeki Yeni tutum imkb hayret uyandırıcı.

  “Çünkü onun Milliyetçi duygular içinde olan en Emin insan olduğundan hic kuşkum yoktu.” Ne Zaman Ergenekon dosyası ile bazı gerçeklerin ortaya çıkması ile izinin de o karıştığını anladım izine.

  Oğlu açıklamasını dinlediğim genelkurmay başkanı Başbuğ ‘un ne kadar kararlı ne kadar Hakli olduğunu ve ifadelerinin Türkiye Halki ile bütünleştirmesi imkb Benim Türk milletinin türkiyede yaşayan toplumdan ibaret olmadığını anladım. DÜNYANIN her yerinde Türk milletinin var olduğunu ve türkiyede yaşayan Türk Halki ile Kurt halkının et tırnak Aliyormusun et Kemik olduğunu bilmem ve anlamam imkb başbuğun açıklamaları ile daha da perçinleşti. “Sağ ol başbuğum Sağ ol ufkum dolaşmam sayende oldu Sağ ol ..”

  Daha bir kere Bana Kurt BİR vatandaşımız Click ne düşünüyorsun yoğun İdi tür aklıma gelen Türk askerlerinin katili olan PKK yı besleyen coğ gelirdi nefretim artar Diken Diken olurdu tüylerim.

  Birsey imkb teröre bulaşan PKK yı lanetlemeye Devam etmekle beraber Kurt halkından teröre bulaşmayanların imkb Benim kanım ve canım olduğunu et tırnak Aliyormusun, et ve Kemik olduğumuzu bize oynanan oyunun BİR Parçası olmalarına olan etkenleri fade etmek Gerek.

  Bunu tabii ki devletimizin politikaları belirleyecektir.

  Ama Vatandaş olarak Benim düşüncem yıllarca birbirini ezen savaşlar yaşayan AVRUPA birsey dilde, ISTE, siyasette, ekonomide, ticarette nasil birleştiyse yüzyıllarca Bizim Birlikte yaşadığımız kültürümüz ORF ve adetlerimizin BİR oldugu Yakın komşularımız Irak ve Suriye ile sınır kapılarımızı derhal kaldırmalı Hatta Özal Politikası ile Talabani ve Barzani yi koltuğumuzun altına alarak Terörü bitirerek ülkemizin Huzur ve refaha kavuşmasını sağlamalıyız.

  Başkalarının himayesindeki Talabani ve Barzani ‘nin bize faydası olmayacağı hazırsındır zararının olacağı met zarardan kurtulmanın en akılcı yolu imkb kendi himayemize alarak et ve Kemik olduğumuz devletimizin Temel unsurlarını oluşturan Kurt kardeşlerimizin teröre bulaşmasını engellemek Gerek diyerek düşüncesini açıklaması insanların zamanla nasil değiştiğinin en Güzel örneği.

  Düşünce ne Zaman iyiye giderse Doğru Yaşam o kadar iyiye Gider diyorum.

  Ben BİR düşünceyi aktardım.

  Yorumu Siz okuyucularıma bırakıyorum.

  İbrahim Erdem KARABULUT

 3. EVET Mİ? HAYIR MI?

  Anayasa referandum’unda kafalar iyice karıştı. Biri bu AKP anayasası derken bir diğeri bu 12 Eylül anayasasından daha kötü tabirini kullanıyor.
  Aklı olmayan seçmen her zamanki gibi liderin ağzına bakıyor.
  Hâlbuki bu bir referandum ve vatandaş kendisine yararlımı değil mi bunu anlamayacak kadar aptal da değil.
  O halde bu millet liderin ya da liderlerin ağzına bakarak oy verecek değil. Ama liderler seçmenini kuklası gibi görmeye alışık olduğu için hemen deklere ediyor biz falan parti olarak şöyle cevap vereceğiz gibi.
  Kimsede ya siz kimsiniz kardeşim? Benim irademe ipotek koyuyorsunuz. Yapılan anayasa ortada evet de hayır da benim işim.
  Adı üstünde ” referandum”.
  Ben kararımı verebiliyorum ki bana soruluyor.
  11 Eylül 80 de kan gövdeyi götürürken 12 Eylül 80 günü Türkiye de anarşi bir günde durunca şimdilerde adı Kenan veya Evren olanlar isimlerini Kara eylüle adını veren paşadan aldılar. Hatta 12 Eylülün foyası ortaya çıkana kadar ayakta alkışlandılar. Yaptıkları Anayasa rekor bir kabul ile benimsendi.
  3 Yıllık bir İktidar olmanın sonunda Cumhurbaşkanlığı makamına oturan Evren bu Kara 12 Eylülde 1′ milyon 653 bin kişiyi fişledi.650 bin kişiyi gözaltına aldı.
  230 bin kişiyi yargıladı.
  7 bin kişinin idamı istendi.
  517 kişi idam cezası aldı.50 kişi idam edildi.
  388 bin kişi hala pasaport alamıyor.
  Ceza evlerinde 299 kişi öldü.
  14 kişi açlık grevinde öldü. 144 kişi şüpheli olarak öldü. 16 kişi jandarmadan kaçarken öldürüldü. 95 kişi çatışmada öldürüldü. 73 kişiye doğal ölüm raporu verildi. Toplam 43 kişi intihar etmek zorunda kalarak öldü.
  30 bin kişi siyasi sakıncalı diye devlet dairelerinden işten atıldı.
  14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi yurt dışına kaçtı. Ceza evlerinde 171 kişi işkenceden öldü.
  300 kişi kuşkulu bir şekilde öldü. 3854 öğretmen siyasi diye işten atıldı. 120 yüksek öğretim görevlisi ile 47 hâkim işten el çektirildi.
  Bu ülkede 1 yıldan fazla gazete çıkmadı. İnsanlar anadilini konuşamadı Kürt”ler anadillerini konuşamazdı.
  Şimdi bu anayasa değiştirilirken bana hiçbir siyasi lider evet ya da hayır de diyemez.
  Ben daha dün gibi hatırlıyorum kara eylülü. Daha dün taksimde bana Ozan arife özgürlük çığlıkları attıran 12 Eylül bu gün benim kabulüm olamaz. Daha dün işkence hanelerde istiklal marşımı bana işkence malzemesi olarak bir saatte 10 kıtasını ezberletmeye çalışan düşünce benim onayımı alamaz. Hele dün 12 kara Eylüle 18 arkadaşlarını veren onların darağacındaki resimlerini hala salkıyan solcu kardeşler bunu inkâr edip görmemezlikten gelirlerse aklıma şu atasözü gelir. “Evet, bu ülkede deveye diken insanı seven” yaranıyor demekten başka bir şey gelmez.
  Kısacası 12 Eylül anayasasını tuttuğum siyasi parti değiştirmedi diye hayır demem kukla olmamın dışında bir şeyi ifade etmez. Bu nedenle hangi parti bu anayasayı değiştirirse değiştirsin mantık EVET demeyi gerektirir. Unutulmamalı ki bu parti seçimi değil bir referandum ve halk kararı gerektiren bir oylamadır EVET demekle AKP li olunmaz HAYIR demek ile Başka partili olunmaz..
  Aklı selim olanlara sonsuz saygılarımla .
  İbrahim Erdem KARABULUT.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: