İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

Atatürk’ün “Tarikat” Sırrı Neydi?

Posted by admin Şubat 14, 2010


Milliyetçi camianın önemli isimlerinden Kültür eski Bakanı Namık Kemal Zeybek, “Tarikat yasağının zamanı geçti. Atatürk yaşasaydı, serbest bırakırdı” derken, Atatürk’ün bu konuda İsmet İnönü ile paylaştığı sırrı da açıkladı.


Zeybek, “Atatürk yaşasaydı, tarikatları serbest bırakırdı” iddiasını iki olaya dayandırdı. Bunlardan ilki Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’ın kendisine aktardığı bir olay.

İzzettin Doğan’ın Zeybek’e anlattığına göre, Cumhuriyetten önce Türk Ocakları Genel Başkanlığı, Cumhuriyet döneminde de Milli Eğitim Bakanlığı yapan Hamdullah Suphi Tanrıöver, Doğan’ın okuduğu Galatasaray Lisesi’ne gelip, bir konuşma yapar.

Bu konuşmasında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le arasında geçen bir konuşmadan söz eden Tanrıöver, “Gazi’ye, ‘Bir dergâhımız vardı, o da kapandı. Ne olacak?’ diye sordum. O da, ‘Biz kapattık, siz açarsınız’ cevabını verdi” der.

Namık Kemal Zeybek’in “tarikat yasağı” ile ilgili ikinci kaynağı da eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin. Çetin’e Dışişleri Bakanı iken, “Tarikat yasağının sürmesi doğru mu?” diye sorduğunu belirten Zeybek, şunları nakletti:

“Zamanında Hikmet Bey ile rahmetli Bülent Ecevit de kendi aralarında bu konuyu konuşmuşlar. Ecevit, tarikat yasağının sürmesinin doğru olmadığı şeklinde kanaat belirtmiş ve Çetin’e, İsmet İnönü ile aralarında geçen bir sohbeti aktarmış.

İsmet İnönü, Atatürk’ün kendisine, ‘bizden sonra serbest bırakılabilir’ dediğini söylemiş.”

Bunlara bakarak, “Atatürk yaşasaydı tarikatları serbest bırakırdı” diyen Zeybek, ülkemizde kelimelerin sözlük anlamı ile kullanım alanlarının farklı olduğunu bildirerek, “Türkiye’de birçok yasak şekli” yorumunu yaptı.

Zeybek’in aktardığı ikinci olayla ilgili olarak görüşlerine başvurduğumuz Dışişleri eski Bakanı Hikmet Çetin, Zeybek’le aralarında böyle bir konuşma geçtiğini hatırlamadığını söyledi.

2 Yanıt to “Atatürk’ün “Tarikat” Sırrı Neydi?”

  1. tey-men said

    ATATÜRK’ün o tarikat dediği; türkiyeyi etkisi altına alan masonluktan başka birşey değil…

  2. Kerem Eyle said

    İşlerine Geldiklerini Hatırlarlar Gelmediklerini Hatırlamazlar!

    Ülke de Anayasada Olmasa da Baskıcı Bir Yasak Var…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: