İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

Abdulkadir Aygan kimdir?

Posted by admin Ocak 21, 2009


abdulkadir_aygan

Emekli Jitem’ci albay Abdülkerim Kırca’nın ölümü ile tartışmaların odağına yerleşen Abdulkadir Aygan, PKK itirafçıları arasında en çok gündeme gelen isim oldu.

Peki kimdir bu Aygan? 

 

Yılarca PKK içerisinde faaliyet gösterdikten sonra devlete sığındı. Teslim olduktan sonra Jitem bünyesinde faaliyet gösterdi. Kayıtlara şehit olarak geçirildi. Kendisine Aziz Turan ismiyle yeni kimlik çıkarıldı. 10 yıl boyunca Diyarbakır ve Burdur Jandarma komutanlıklarında sivil memur olarak çalıştı. Jitem’den ayrıldıktan sonra verdiği röportajlar ile gündem oluşturdu. Tarif ettiği yerlerden cesetler çıkarıldı.

İşte Aygan’ın bilinmeyenleri:

3699805632

Abdullah Öcalan’ın akrabası

1958’de Urfa’nın Suruç İlçesi’nin Uzunhıdır Köyü’nde doğan Aygan, Abdullah Öcalan’ın da akrabasıdır. Liseyi Adana Motor Meslek Lisesi’nde okuyan Aygan burada okurken, Akdeniz bölge atletizm takımına girer ve bazı yarışlarda birincilik derecesi elde eder. Sol düşünceye sahiptir o dönemde. Adana sokaklarında “Karaoğlan Geliyor” yazılı afişleri asarken ülkücülerle çatışmaya girer. Sırtından ve sağ böbreğinin üzerinden iki kurşun yarası alır. Adana’da hastanede yatarken akrabası olan Abdullah Öcalan, kendisini ziyaret eder. Aygan’la Öcalan’ın dedeleri amca çocuğudur.

Askerdeyken ikinci kez PKK’ya katıldı

Abdulkadir Aygan PKK’nın ilk kadrolarından biridir. Okulunu bırakıp 1977’de PKK’ya katılır. O dönemde PKK’nın sözde “güneybatı eyaleti” olarak adlandırdığı Hilvan ve Siverek tarafında silahlı eylemlere başlar. Daha sonra ise Nizip’te görevlendirilir. Aygan’ı burada görevlendiren kişi ise Terzi Cemal kod adlı Ali Ömürcan’dır. Ömürcan daha sonra ajan olduğu gerekçesi ile PKK tarafından infaz edildi.

Aygan, bu dönemde 6 ülkücüyü öldürdüğünü iddia ediyor. İlk kez, 1980’de yakalanır ve 1,5 yıl Nizip, Antep ve Kilis cezaevlerinde hapis yattıktan sonra tahliye olur. Ardından askere alınır. 1982’de Kıbrıs’ta askerlik yaparken üniforması ve silahıyla birlikte kaçıp Rum kesimine iltica eder. Oradan önce Yunanistan, ardından Viyana ve Almanya’ya ulaşır. Daha sonra Lübnan’a geçerek PKK kamplarına katılır. Oradan da Şam’a geçer. İran üzerinden Kuzey Irak’a geçmek için yola çıkar.

Şam havaalanında Abdullah Öcalan’ın karısı Kesire Öcalan tarafından uğurlanır. 1983-85 yılları arasında Kuzey Irak’taki PKK kamplarına erzak ve cephanelik taşıyıp, terörist gruplarına kılavuzluk ve kuryelik yapar.

PKK’nın ilk eylemleri sayılan Şemdinli ve Eruh baskınlarına katılan gruplara sınıra kadar o rehberlik eder. Abdulkadir Aygan da PKK içinde ajanlıkla suçlanan isimlerden biridir. 1985’te ajanlıkla suçlanan bir başka kişinin infazına şahit olunca örgütten kaçar.

Cem Ersever’in ekibinden

Aygan teslim olur olmaz Jitem serüveni de başlar. Siirt Alay Komutanlığı’nda sorgulanır. Sorgulama ekibinin başında ise 1993 yılında Ankara’da öldürülen ünlü Jitemci Cem Ersever vardır. Ersever Aygan’ı ikna ederek itirafçı olmasını sağlar. Diyarbakır Cezaevinde, Hüseyin Tilki, Ali Ozansoy gibi isimlerin de kaldığı itirafçılar koğuşuna yerleştirilen Aygan, müebbet hapse mahkum olur ancak Pişmanlık Yasasından yararlanınca cezası düşürülür ve 1990 yılında tahliye olur.

Jitem kadrosuna dahil oluşu

Tahliye olduktan sonra yarım bıraktığı askerliğini tamamlaması için tekrar askere alınır. Kendi anlatımına göre, Mart 1990’da Kars’ta askerlik yaparken bir gün Cem Ersever ve Albay Arif Doğan tarafından Diyarbakır’a aldırılır.

Aygan Diyarbakır’a gittikten sonra başında Cem Ersever’in bulunduğu 7 kişilik Jitem kadrosuna dahil olur. Kadroda Recep Tiril, Ali Ozansoy, Fethi Çetin, Hayrettin Toka ile Adil Timurtaş isimli itirafçılar vardır. İtirafçılar Diyarbakır’da OHAL lojmanlarında kalıyordu.

Askerlik bitince sivil memur oldu

Askerlik bittikten sonra Abdulkadir Aygan’a önce yeni kimlik çıkarıldı. Ardından da 01 Eylül 1991 tarihinde Jandarma’da sivil memur olarak işe yerleştirildi. Aygan’ın atama belgesinde dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanı Kurmay Albay Nurettin Çakır’ın imzası bulunuyor.

Aygan “Genel İdari Hizmetler-İstihbarat Elemanı” sınıfından memur yapılmış. Korgeneral rütbesiyle emekliye ayrılan Nurettin Çakır 2 Kasım 2006 tarihinde Star gazetesine yaptığı açıklamada itirafçıların memurluğa alınması talimatının dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis tarafından verildiğini söylemişti.

İtirafçı Aygan’nın “asil devlet memurluğu” ataması da yine Eşref Bitlis paşanın 30 Eylül 1992 tarihli oluruyla gerçekleşti. 3 milyon 38 bin lira aylıkla işe başlayan Aygan’ın ilk maaş bordrolarında görev yeri olarak “JİTEM” gösteriliyor.

Şehit ilan edildi

Aygan’a Malatya doğumlu Aziz Turan ismiyle yeni kimlik verilirken kayırlara da “şehit” olarak geçirildiği 2006 yılında Diyarbakır 7. Kolordu Askeri Mahkemesi’nde görülen davada ortaya çıktı. Bu davada “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın da aralarında olduğu 8 sanık, JİTEM adına 1992 -1994 yılları arasında 8 cinayet işledikleri iddiasıyla yargılanıyordu.

7. Kolordu Askeri Mahkemesi 2006 yılında halen İsveç’te yaşayan Aygan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarttı. İçişleri Bakanlığı, Aygan’ın yakalanmasını isteyen askeri mahkemeye gönderdiği cevapta Abdulkadir Aygan’ın “şehit” sayılarak nüfus kaydının kapatıldığını bildirdi. Bakanlık bu yüzden de Aygan hakkında arama kararı çıkarılamayacağını belirtti.

7. Kolordu Askeri Mahkemesi 26 Ekim 2006 tarihli duruşmasında İçişleri Bakanlığı’nın pişmanlık yasasından yararlanan Aygan’ın nüfus kaydının kapatılmasına rağmen yeni kimliği ile aranmasını istedi.

Mahkeme, İsveç’te yaşadığı bilinen Aygan’ın, nüfus kaydı kapatıldıktan sonra “Aziz Turan” ismiyle yeni nüfus kağıdı aldığı bilgisine dayanarak sanık itirafçının bu isimle aranmasını kararlaştırdı.

Ancak Abdulkadir Aygan İsveç makamlarına savaş mağduru olarak başvurup siyasi sığınma talebinde bulunduğunda Aziz Turan ismiyle değil yine asıl adı Abdulkadir Aygan adıyla başvurmuştu. Resmiyette İsveç’te Aziz Turan ismiyle yaşayan biri yok. Türkiye’de ise Abdulkadir Aygan “şehit” gözüktüğü için sonuç alınamamıştı.

Aygan, Jandarmanın memuruydu

PKK itirafçıları yıllarca Türk Silahlı Kuvvetleri ve Jandarma teşkilatı bünyesinde sivil memur olarak çalıştı. Resmi kayıtlarda şehit gözüken Abdulkadir Aygan da 1991 yılından 2001 yılına kadar tam 10 yıl Diyarbakır ve Burdur Jandarma asayiş komutanlıklarında sivil memur olarak çalıştı.

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi, savcının esas hakkındaki mütalaası doğrultusunda görevsizlik kararı vererek dosyayı 7. Kolordu Komutanlığı Askerî Mahkemesi’ne gönderdi. 2006 yılında askerî mahkeme sanıkların askerî personel olup olmadıklarını Jandarma Genel Komutanlığı’na sordu.

Jandarma, mahkemeye gönderdiği 20 Ekim 2006 tarihli cevapta, cinayet ve bombalama gibi çok sayıda suçtan yargılanan ve JİTEM elemanı olduğu iddia edilen 5 sanığın askerî personel olduğunu açıkladı.

Jandarma Genel Komutanlığı Personel Başkanı Tuğgeneral Vahdettin Bereceli imzalı belgede, Adil Timurtaş ve Recep Tiril’in işçi, Ali Ozansoy, Abdulkadir Aygan (Aziz Turan) ve Fethi Çetin’in ise memur olarak Diyarbakır Jandarma Asayiş Komutanlığı bünyesinde çalıştıkları belirtildi.

İçki masasında kavga çıkardı

Abdulkadir Aygan 1990 yılından itibaren Diyarbakır Jitem bünyesinde tam 9 yıl görev yaptı. Mahkeme takipleri, fişleme, adam kaldırma, işkence, cinayet, fidye, gasp, kaçakçılık… pek çok faaliyette rol aldı.

İtirafçılar bu işleri yaparken ara sıra kendi aralarında da sorun yaşıyor hatta birbirlerine kurşun sıkıyordu. Mesela Aygan da 9 Temmuz 1998’de Mersin’de içki masasında tartıştığı ve kendisi gibi bir itirafçı olan Fırat Altın sahte kimlikli Abdulhakim Güven’e kurşun yağdırarak ağır yaralamıştı.

1999’da tayini Burdur’a çıktı

Abdulkadir Aygan’ın tayini 1999 yılında Burdur’un Bucak ilçesine çıktı. Burdur’a yerleşen Aygan Burdur Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde ‘sivil memur’ olarak göreve başladı. Ama huylu huyundan vazgeçmiyordu işte. Orada da adı işkence ve kaçakçılık olaylarına karıştı.

OYAK iştirakçisi

Aygan tayin edildiği Burdur’da Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK) iştirakçisi de oldu. OYAK’a 24 Ocak 2001’de Aziz Turan ismiyle verdiği dilekçe ile iştirakçılık talebinde bulunan Aygan’ın bu isteği kabul edildi ve Aziz Turan, 15 Şubat 2001’de daimi üyeliğe alınarak 5-294982 numara ile kayıt defterine eklendi.

Abdulkadir Aygan 12 Eylül 2001 tarihinde istifa etti. 5 çocuğu ve eşiyle beraber “savaş mağduru” olarak sığındığı İsveç’te yaşamını sürdürüyor.

Reklamlar

15 Yanıt to “Abdulkadir Aygan kimdir?”

 1. roj 21 said

  tek kelimeyle ne denebilir ki bu ve buna benzer insanlara hani hayvanlar aleminde herkes keklik düşmanı keklikte kendi türünün düşmanı diye bir söz var ben abdulkadir aygan ın yerinde olsaydım bu yaptıklarımdan dolayı kendimi asardım o bir kürt olamaz kürt kanı taşıması mümkün değil okul okumuş ama boşuna okumuş o okuduğu okuldan hiç bişi anlamadan mezun olmuş herkes insan öldürebilir bu bir büyüklük değil hiç bir köpek kendi sürüsündeki koyunları keçileri kurtlarla işbirliği yapıp öldürmez ama bazen abdulkadir aygan gibi köpekler de çıkıp kurlarla kurt edasına bürünüp sahibinin sürüsünü telef edebibiyor bunu da normal karşılamk gerekir ve unutmamalı ki hiç bir insan suçluluk kompleksine kapılıp mahkum olmaz başka yere kaçmaz demek gerçekten de ajan olduğu için pkk saflarından kaçmış hisleri onu kontrol edememiş ve kalkıp sabah kahvaltısını çocuklarıyla rahat yeşil bir ortamda yapsın kim bilir kaç çocuğu babasız bırakmış ve baba deme hasretiyle kaç çocuğun ananın içine kor ateşler koymuş bir gün onun defteri de dürülür kesin eminim bu vucudunda zerre kadar acıma duygusu olmayan insanda acıyı bilir çünkü timsah avını parçalarken ağlarmış neden ağlarmış belki o bilmez ama yaşantısı itibari ile öyle yaşıyormuş karada avlanamıyor ve hızlı da koşma kabilyetine sahip değil ancak avını sinsi bir şekilde yakalayıp yer ama unutmasında bir gün bu avlandığı bataklıklar kuruyacak ve sular çekilecek o zaman o ve onun gibileri ne yapacak tahmin edebiliyorum

 2. goran said

  asil sasilalacak olan sukru gulmus gibi soytari takiminin aygan gibi kan emicilere bel baglamasi gerci gulmus efendi eger gerila saflarinda olsaydi hic bir kurdun gozunun yasina bakmazdi.sukru ve selimler tipki ramazan davulculari bunlar nefesi acliktan avanak tipler varsin havlasinlar ne olacak birileri bir gun bir kac kemik parcasi onlarine atar hadi bakalim.

 3. suskun said

  gün gelecek bende saygın olacagım sizler gibi

 4. BuyukKurt said

  Kurtlar ortalıktan cekilince sizin gibi Köpeklere kaldı sokaklar.her tarafı yakıp yıkıyorsunuz abdulkadir ayganın içindeki ajanlık ve hainlik sizinkiler kadar tamdır.vatanına ihanet eden her kuruma ve her keze ihanet eder gidin ananızı bacınızı daglardaki cakal sürüsüne teslim edin siz bir gün sarılacagınız türk bayragı bile bulamıyacaksınız elinizdeki o güneş amblemli sofra bezini kıcınıza pamuk diye tıkayın siz Türk ve Kürt kardestir Pkk kalleştir..bir gün hepinizi o bes para etmez kanınızda bogacaktır bu millet unutmayın gerilla olabilmek için bile insanlık duygusu olması lazım siz kimsinizki gerilla olacaksınız hain köpekler siz kimsinizki savaş acmıs olacaksınız kansız köpekler pusu kurarak hep arkadan vurarak nerde savas görülmüş köpek bile sahibine hainlik yapmıyorken siz ekmek yediginiz bu vatana ve bu vatanın millete kursun atıyorsunuz atasını tanımayan İt peşinde gezermis siz bir köpek kadar bile serefli haysiyetli deilsiniz alcaklar ………

 5. buyukkurt senin o bayrak diye taptigin bez parcasi varya bir kürt olarak nasil cizildigini sana söyliyim hani bir delikanli yani has bir erkek olur ya onunda ne kadar kiz siktigini duymussundur önüne geli efetmez iste bir kürt delikanlisi günün birinde bakmis karsidan mini etekli dalyan gibi bir kiz geliyor tabi kiz bunu görür görmez heyecanlaniyor, kürt delikanlisina hemen mayisiyor tabiki delikanli bunu eve götürüyor iyi bir dösüyor. dösedikten sonra delikanli buna soruyor kimsin oda boynu eyik bir sekilde göcebeyim yani anliyacagin yerim yurdum beli degil tabiki delikanli zeki oldugu icin kiza söyle der bak seni ne yerin beli nede yurdun bak ben sana bunlari veririm birde insanlar seni tanimak icin sana bir bayrak yapacam kiz söyliyor nasil olacak delikanli iste oda benim sirim diyor ve söyliyor kiza bak benim sikim kan dolu degilmi kez evet diyor peki benim sperimde beyaz degilmi evet diyor peki bunlar birlesince ne olur ortaya kirmizi beyaz ortaya cikiyor degilmi kiz evet diyor delikanli ama buna sekil vermek lazim degilmi kiz evet doru söyliyorsun peki sen sekil verebilirmisin delikanli aybedersin geceyi bekle sana nasil cizecegimi gösteririm bak cizdikten sonra nasil tapacaklar aksam oluyor delikanli gel sekli cizelim kizi yatiriyor spermi göbeyin üzerine akitiyor ve ona sekil veriyor kiza diyorki sana direkte lazim oda benim sikim olsun astikca beni hatirlarsin kiz tek kelimeyle sen gercekten mühtesemsin benim namusumu kurtardin. iste bayragin hikayesi kürt delikanlisindan sana.

 6. serhat said

  hiç bir şekılde abdulkadir aygana ait bu açıklamalr asla doğru yansımaz siz kımı kandırıyor sunuz çarpıtıyorsunuz spekülasyona açık bir biyoğrafi bence abdul kjadır aygan baştan bberı devlet için çalışan bır şahıs

 7. abdulkadir aygan said

  Ne kadar seviyessiz yorumlarınız var?…Biraz insanca yorum yapın.
  Bu çirkin yorumları yayınladığı için bu siteyi de kınıyorum. Tanımadığınız birisi hakkında konuşurken biraz terbiyeli ve seviyeli olun.
  Abdulkadir Aygan; gerçek hainlerin ipliğini pazara çıkarıyor.Eğer siz de o hainlerin safındaysanız mesele yok. Ağzınıza geleni yazın.

 8. abdulkadir aygan said

  Serhat, sen gerçekten zeka özürlüsün galiba. Bir psikologa gitsen iyi olur. Baştan beri derin devletle çalışan senin liderin Terörist APO ve şurekasıdır.

 9. QEKI said

  apocularin ,abdulkadire tessekur etmesi gerekir a.kadir tc`nin kirli camasirlarini ,derin devleti ,cinayetleri bir bir acikliyor bunlari gizlese daha mi iyi?

 10. gladio reis said

  güneydoğudaki birçok faili meçhul cinayetlerin arkasında bunlar var yeşil bunlar piskolojik yönden rahatsız kişilerden oluşuyo suçsuz masum insanları katlederek ABDULLAH ÇATLI gibi bir reis daha dünyaya gelmez

 11. Kazim said

  Bu pisliklle Gaziantep askeri cezaevin de beraber yatmistim .Böylesi insanligin yüz karasi ,onursuz ,iskenceci ,katil insanlarin konusmaya ne yüzü var .bunlara insanlik onuru gereken cevabi verecek ..
  selamlar.

 12. Kazim said

  Ha Catli Küresel namusuz halk düsmani ha Abdulkadir ayan katili ne farkeder .
  Kendi halkina ihanet eden herkese ihanet edr.
  Catli haini cevresinde bir kac kumarci pezevenkle devletin olanaklarini kullanarak dogmamis yetimlerin paralariyla
  lüks yasamis katil bir insandir .
  Ayganda ayni .B…..un cinsi olurmu .soysuz it sürüsünden birkactanesi bunlar …

 13. Kazim said

  Senin gibi küresel soytari ,Katil duzenin havlayan köpeklerimi insanlara sevileli olmayi ögretecek serefsiz aygan.
  Sen siradan insanlarin iskence cigliklari kahkaha atan namussuzsun. ,
  Sana Kemal Emre alcak iskenceci baskomiserin yaptiklarini sende jitemde siradan insanlara uygulayan alet olan katil iskenceci suratsiz soytarisin.tarih seni kendi vicdaninla yargiliyor zaten,

 14. fırat said

  5.dimili kürt demiş
  Aralık 1, 2009 9:11 am
  310 iRate This
  buyukkurt senin o bayrak diye taptigin bez parcasi varya bir kürt olarak nasil cizildigini sana söyliyim hani bir delikanli yani has bir erkek olur ya onunda ne kadar kiz siktigini duymussundur önüne geli efetmez iste bir kürt delikanlisi günün birinde bakmis karsidan mini etekli dalyan gibi bir kiz geliyor tabi kiz bunu görür görmez heyecanlaniyor, kürt delikanlisina hemen mayisiyor tabiki delikanli bunu eve götürüyor iyi bir dösüyor. dösedikten sonra delikanli buna soruyor kimsin oda boynu eyik bir sekilde göcebeyim yani anliyacagin yerim yurdum beli degil tabiki delikanli zeki oldugu icin kiza söyle der bak seni ne yerin beli nede yurdun bak ben sana bunlari veririm birde insanlar seni tanimak icin sana bir bayrak yapacam kiz söyliyor nasil olacak delikanli iste oda benim sirim diyor ve söyliyor kiza bak benim sikim kan dolu degilmi kez evet diyor peki benim sperimde beyaz degilmi evet diyor peki bunlar birlesince ne olur ortaya kirmizi beyaz ortaya cikiyor degilmi kiz evet diyor delikanli ama buna sekil vermek lazim degilmi kiz evet doru söyliyorsun peki sen sekil verebilirmisin delikanli aybedersin geceyi bekle sana nasil cizecegimi gösteririm bak cizdikten sonra nasil tapacaklar aksam oluyor delikanli gel sekli cizelim kizi yatiriyor spermi göbeyin üzerine akitiyor ve ona sekil veriyor kiza diyorki sana direkte lazim oda benim sikim olsun astikca beni hatirlarsin kiz tek kelimeyle sen gercekten mühtesemsin benim namusumu kurtardin. iste bayragin hikayesi kürt delikanlisindan sana.

  ey bunu söyleyen amın evladı senin anana mı yapmışlar bu söylediğin herşeyi heee sen kim oluyosun lan o.çocuğu siz kimsiniz lan o bayrak senin atalarının kanlarından olmuş sen işte böyle bi zihniyete sahipsin ki atalarının kemikleri sızlıyo şu an allah senin gibi zihniyeti olanların belasını versin…

 15. Türk:Avşar, Yörük, Manav, Dadaş, Türkmen, Tahtacı, Kıpçak, Tatar, Nogay, Cerit, Kırgız, Karapapak, Muhacır, Terekeme, Azeri, Özbek, Harzem, Çepni, Oğuz, Kırımçak, Karaçay, Balkar, Yıva, Begitli, Büğdüz, Bayat, Yazır,Eymür, Karabö said

  bu vatanda yaşıyorsan ve hala türk kimliği taşıyorsan sesini keseceksin hiç g ö t ünü sağa sola vurmyacaksın. senin o vatandaşlığını almaya çalıştığın pkk işbirlikçisi fransa senin ideolojini daha uygun git ona o seni kabul etmiş zaten bur da kabul edilmiyorsunuz koyun kafanıza ya türksünüz lazıyla kürdüyle çerkeziyle.. yada yoksunuz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: