İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

Adil Serdar Saçan’ın İşkenceleri!

Posted by admin Ekim 5, 2008


İşkence yaptığı iddiası ile meslekten atılan Organize Suçlarla Mücadele Şubesi eski Müdürü Adil Serdar Saçan ile ilgili skandallar artıyor .


Türkiye’nin farklı üniversitelerinde görevli adli tıp uzmanı akademisyenler, çıkardıkları ‘İşkence Atlası’ isimli eserde Organize Şube’deki işkenceleri inceledi. Saçan’ın müdürlük yaptığı 1999 yılında gözaltına alınan Halil Müftüoğlu ve Hasan Basri Güner’e emniyette yapılan işkenceler kitapta ayrıntılarıyla yer aldı. Geliştirdikleri yöntemlerle yıllar önce yapılan işkenceleri bile tespit edebilen bilim heyeti böylece ilginç bir araştırmaya imza attı. Kitabı hazırlayan akademisyenler arasında, Saçan’ın işkence suçundan yargılandığı davalarda bilirkişi olarak mütalaa vermiş olan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı da bulunuyor.

İstanbul Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Adil Serdar Saçan döneminde işkencelerle gündeme geldi. Saçan hakkında çoğu işkence iddialarını içeren “görevi kötüye kullanma ve kötü muamele” suçlarından 39 dava açıldı. Saçan’ın devam eden işkence davalarından biri Kasım 1999’da Bilim Araştırma Vakfı (BAV) Adnan Oktar grubuna yönelik çete operasyonu sonucu gözaltına alınan kişilerin şikayetiyle açıldı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren davada bilirkişiler İstanbul Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Adli Tıp uzmanı Dr. Birgül Tüzün ve Adli Tıp asistanı Dr. Nabi Kantarcı, Saçan’ın talimatıyla işkenceye uğradığı iddia edilen endüstri mühendisi Halil Müftüoğlu ve Hasan Basri Güner’i inceledi. Üzerinden yıllar geçmesine rağmen geliştirdikleri yöntemle işkence yapıldığını tespit eden akademisyenler, davanın görüldüğü mahkemeye rapor sundu. Fincancı, tespitlerini 2007 yılında 7 kişilik ekiple çıkardığı “İşkence Atlası” kitabına da koydu. Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV)’ndan akademisyenlerce hazırlanan ve “İşkence Atlası-İşkencenin Tıbbi Olarak Belgelendirilmesinde Muayene ve Tanısal İnceleme Sonuçlarının Kullanılması” başlıklı kitapta Müftüoğlu’nun durumu “kaba dayak nedeniyle ptozis (göz kapağı, torbası düşüklüğü)” olarak yer aldı. Gözaltına alınmadan önceki ve sonraki fotoğraflarının konulduğu kitapta mağdur Müftüoğlu’nun kendilerine başvurmadan 6 yıl önce “künt travmaya” maruz kaldığı belirtildi. Kitabın 202’nci sayfasında, Müftüoğlu’nun sağ göz kapağının aralığının 12 mm, sol göz kapağının ise 10 mm ölçüldüğü, sol kapakta 2 mm düşme olduğu kaydedildi. Göz kapağı düşüklüğünün ameliyatla giderildiği; ancak vücutta kalıcı iz bıraktığı ifade edildi.

El bileğinden yüksüğe kelepçelenerek uzun süre kol ve bacak gerili şekilde kaldığını iddia eden Hasan Basri Güner’in omuz çıkığının kronik bir travmatik değişiklik olduğu, hastanın ifade ettiği 6 yıl önceki gözaltında maruz kaldığı travmayla uyumlu bulunduğu anlatıldı. Ayrıca, eklem bölgesindeki sıvı birikimi ve normal doku dışındaki bağ dokusu oluşumunun, bu yaranın eskiye dayalı olduğunu gösterdiği dile getirildi.

Adli tıp raporları eksik

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, geçtiğimiz aylarda görülen duruşmaya katılarak işkence yapıldığına dair mahkemeye verdiği mütalaasında, Müftüoğlu hakkında gözaltı sonrası düzenlenen “darp, cebir izi bulunmadığı” şeklinde ifadelerin yer aldığı adli tıp raporunu eleştirdi. Fincancı, bu tür ifadelerin adli tıp raporlarında yaygın olarak kullanıldığına dikkat çekti. Eski adli tıp raporunda “darp ve cebir yoktur” bilgisinin gerekçesine yer verilmediğini aktaran profesör, kendisinin hazırladığı raporların gerekçeli olduğunu belirtti. Fincancı, hastanın adli tıp anabilim dalında yapılan muayenesi, laboratuvar incelemesi dikkate alındığında gözaltı süresince yapılan muayenelerin bilimsel niteliklerinin eksik olduğunun anlaşıldığı bildirildi.

İşkence davası sürerken Adnan Oktar mahkûm oldu

Bilim ve Araştırma Vakfı Onursal Başkanı Adnan Oktar’ın çete suçundan mahkumiyet kararını avukatları temyiz edecek. Oktar ve arkadaşlarına yönelik operasyon gerçekleştiren dönemin Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Adil Serdar Saçan’ın işkence ile aldığı ifadelerin karara dayanak oluşturması da temyiz gerekçelerinden birisi olacak. Mahkumiyet kararının hukuka aykırı olduğunu vurgulayan avukatlar, delillerin kabul edilmediğini ve savunma hakkının kısıtlandığını ileri sürüyor.

Adnan Oktar’ın da aralarında bulunduğu 18 sanık hakkındaki dava, önceki gün İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 8 yıl süren davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Oktar’ı Türk Ceza Kanunu’nun 220. maddesine göre “çıkar amaçlı örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan mahkum etti. Dava sonucunu değerlendiren Oktar ve bir kısım sanıkların vekili Kerim Kalkan, kararı temyiz edeceklerini bildirdi. Daha önce mahkemenin verdiği davanın zamanaşımından düşürülmesi kararının Yargıtay’ca bozulduğunu hatırlatan Kalkan, bundan sonra yeniden başlayan yargılamada heyetin olumsuz tavırlara girdiğini ileri sürdü. Kalkan, bu sürede mahkemeye verdikleri delillerin dikkate alınmadığını ifade etti.

Saçan’ın işkenceleri animasyonla anlatılmıştı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi eski Müdürü Adil Serdar Saçan’ın da aralarında bulunduğu 8 emniyet görevlisi hakkında, Adnan Oktar’la birlikte 27 kişiye gözaltında bulundukları 6 gün boyunca işkence yaptıkları iddiasıyla dava açıldı. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden davanın önceki duruşmalarında Oktar’ın avukatları işkence iddialarını kanıtlamak için çeşitli yollara başvurdu. Avukatlar Organize Şube’de yapılan işkenceleri animasyonla anlatan bir CD hazırlayarak mahkeme heyetine sundu.

3 Yanıt to “Adil Serdar Saçan’ın İşkenceleri!”

 1. asilkan said

  adil serdar sacan iskence yapmadigi iddia ediyor hala.. adamin yaptigi seylerin iskenceleri cikmis. baksaniza musluman genclere nasil iskenceler yapmis, sakat birakacak sekilde iz kalmis.
  bu adami 1000 sene cikarmamak lazim.. ama sormak lazim, iskencede kullandigi hangi aletler bakalim daha cok acitiyormus.

 2. MEHMET YILMAZ said

  Umarim dikkatle okursunuz. Dunya tarihini tarafsiz,samimi, opjektif olarak okuyanlar cok iyi bilirlerki.Insanligin bidayetinden beri Allahin Insan suretinde yarattigi bir cok varliklar vardir. Akli selim olan insanlar bunlari anlamakta hic gucluk cekmezler cunki bu varliklar zahirde insanlarin yeyip ictikleriyle beslenir gercekte ise bu garip mahluklar kufur,zulum, iskence kan,kin,hirs,nefret ve yalanla beslenirler.Ilahi kaderin cilvesine bakkki bunlar toplum icerisinde normal insan gibi konusurlar fakat bunlar INLERININ icerisinde kendi dillerinden konusurlar.yaratilis ozelliklerinin gerigi olarakta bu konusmalarinin dogrultusunda hayatlarini surduruler. Iste farkliliklari bu.Ezelden beri Dunyanin en serefli varligi olan,sefkat ve merhamet timsali olan Peygamberler ve onlarin varisleri bunlarinda hidayeti icin cok ugrasmislar fakat basireti kapali olan bu garip mahluklara muessir olamamislar.Ozelliklerinden birkac ornek verdigim bu acaip mahluklar ise onlara tam aksi ile karsilik vermisler Butun samimiyetimle soyluyorum bende cok aciyorum bunlara keske bunlarda normal insanlar gibi olsalardi Fakat ALLAH in merhameti hepimizinkinden daha buyuk ALLAH hic kimseye zulmetmez Adalet sahibidir. O iskence altinda feryat edenlerin,kan revan icinde kalanlarin,sakat kalip cevrenin yardimina mohtac olanlarin.mezari kazilip geriye dul ve yetim birakanlarin hesabinin gorulecegi gun mazlumlar ebediylik yurdunda ebediyen sevince garg olacaklar. Zalimler ise sadece yaptiklarinin karsiligi olarak ebediyyen uzulup sonsuza kadar karanliklarda kalacaklar. Kaybettikleri o makam ve mevkilerin hasretligini nasilda cekiyorlar. Nasil gecmis hayatlari bir hayal oldu ise bundan sonraki hayatlarida aynen hayal olacak Fakat bu kalan zamanlarini Yaratandan ve yaratilanlardan samimi niyetle ozur dilerlerse firsati en guzel sekilde degerlendirmis olurlar. Umulurki sonsuz merhametin sahibi onlara bir yol gosterir.Her kimde ALLAH in gosterdigi yolda yururse sonu ebedi sevinenlerle birlesir.Zaten insan olmanin geregide bu deyilmi.? EEY HAADI ISMININ SAHIBI OLAN ALLAMIM HIDAYETTE NASIBI OLAN BUTUN KULLARINA HIDAYET NASIB EYLE ‘AMIN ‘AMIN ‘AMIN. Safak yakin gunes dogmak uzere. Hepinizide en derin sevgi ve saygilarimlla selamliyorum.

 3. şahin SAĞLIK said

  Bu Adil Serdar Saçan denilen emniyet yetkilisi,1995 yılında Muş emniyet müdürlüğünde görev yapmaktaydı.her kesi adete soykırımdan geçirmek istiyordu.bende o dönem lise 2. sınıfındaydım.suçsuz vede sebepsiz bir şekilde beni göz altına alıp,insanlık dışı 20 gün boyunca işkence yaptı. daha sonra bize zorla bir kağıt imzalatıp,ajanlaştırmak istiyordu.bu işkenceyi bir insan olarak itiraf etmekten utanıyorum.eğer gerçektende bu ülkede adalet vede insan hakları varsa bu şahse vede o dönem insanlara işkence yapanları büyük bir cezanın vermesini diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: