İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

Tarık Ümit Kimdir?

Posted by admin Eylül 21, 2008


Dündar Kılıç’ın eski ortağı, MİT ajanı. Ümit, 1947 yılında Düzce’de doğdu. Babasını kaybedince küçük yaşta Almanya’daki amcası Cemalettin Ümit’in yanına gitti. 1968’de Türkiye’ye döndüğünde Alman eşinden iki kızı vardı.

Yeraltı dünyasıyla da bu tarihlerde tanıştı. Kendisi gibi Düzceli olan ve adı eroin kaçakçıları arasında geçen Ferda Seven ile ilişki kurdu. Seven’in tavsiyesiyle Dündar Kılıç’ın yanında çalışmaya başladı. Ancak 1975’te yaşamında yeni bir sayfa açıldı ve MİT’le ilişkiye geçti.

14 Haziran 1978’te ikinci sınıf uzman olarak teşkilattaki resmi görevine başladı. Mehmet Eymür ve ekibi tarafından oluşturulan MİT raporunun hazırlanmasına katkıda bulunanlar arasında yer aldı.

Eymür, MİT Güvenlik Dairesi başına geldiğinde, MİT raporu sonrasında görevinden uzaklaştırılan Ümit’le ilişkisini sürdürdü.

Ümit, 1994 yılında Korkut Eken aracılığıyla Mehmet Ağar’la tanıştı. Ümit’in istihbaratı sonucu yüklü miktarda eroin imalatında kullanılan asit – anhidrit ele geçirilmesi emniyette dost kazanmasının yolunu açtı.

Ümit, belirsiz kişilerce 2 Mart 1995’te kaçırıldı ve halen kayıp. Kaybolmasının ardından Mehmet Eymür, kızı Hade Birinci’yi arayıp babasının Korkut Eken tarafından kaçırıldığını belirtti. Ümit’in, son görüldüğü kişiler özel timci polisler Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu oldu.

Kaçırılmasından sonra telefon kayıtları üzerindeki incelemede son gecesinde hem emniyet hem de MİT merkeziyle görüştüğü tespit edildi. Kayıtlarda rastlanan son numaralar ise, Alaattin Çakıcı’nın kardeşi Gencay Çakıcı ve özel timciler Ayhan Akça ile Ziya Bandırmalıoğlu’nun arkadaşı Avşar Kederoğlu oldu.

Mehmet Eymür, Susurluk Komisyonu’na verdiği ifadede, Tarık Ümit’in Dündar Kılıç’a yönelik polis eylemine girmediğini, kaçırılmasından İbrahim Şahin ve Mehmet Ağar’ın haberdar olduğunu, Abdullah Çatlı tarafından sorgulandığını öne sürdü.

Komisyona ifade veren Tarık Ümit soruşturmasını yürüten Jandarma İstihbarat Astsubay Ahmet Altıntaş ise Ümit’in ailesinin Orta Asya’daki 4.5 milyon dolarlık uyuşturucu parasının Kıbrıs’ta First Merchant Bank’ta aklanması sırasında ortaya çıkan anlaşmazlık olabileceğini söylediğini aktardı.

Bir süre sonra Altıntaş görevinden alındı, Tarık Ümit’in ortadan kayboluşu ise Susurluk Raporu’nun değinmediği olaylar arasında yer aldı.

Resmi soruşturma dosyasına göre ise Tarık Ümit son olarak Erenköy’deki Divan Pastanesi’nde otururken İbrahim Şahin‘in koruması Ayhan Akça ve Ziya Bandırmalıoğlu tarafından götürüldü. Daha sonra kendisinden haber alınamadı.

istihbarat.wordpress

4 Yanıt to “Tarık Ümit Kimdir?”

 1. kral54 said

  a.çatlı tarafından sorgulandı ve olduruldu..dhkpc lıderını yakalamak ıcın uyusturucu tragıgı yapıyordu turkıye adına ama almanyaya sattı bızı ..operasyonu desıfre ettı ve para ldı almanlardan dursun karatas yakalanamadı uyuctuucular gıttı bedelı olomdu ……ferde seven adamın 8 numarasıydı garıban babasıydı degerlerı gıbı degıldı genelde kacak agaç ışkerıyle ılgılenırdıııı

 2. sssss said

  tarık ümit yaşıyor ölmedi…

 3. emel sakar said

  tarık ümit öldürüldü ayhan ve aladdin yerini bilmesi lazım dündar kılıç ın bile deşifrelerini verdi ispiyoncunuın biriydi bolu yığılca taraflarında yatıyo

 4. ali said

  yeşil le birlikte dagda avdalar onlar.. özel ekip.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: