İSTİHBARAT

Şifresiz Yayın!

Abuzer Uğurlu Kimdir ?

Yazar admin Eylül 21, 2008


ABD Merkezi Haber Alma Örgütü’ne (CIA) göre bir zamanlar Türk mafyasının “en büyük babası” olan Uğurlu’nun adı 12 Eylül 1980 öncesinde birçok silah, sigara ve uyuşturucu kaçakçılığı olaylarında duyuldu. Gazeteci – Yazar Uğur Mumcu ‘nun kitaplarında da adı sıkça geçen Uğurlu’nun Bulgaristan gizli servisine de çalıştığı öne sürüldü.

1970′li yıllarda sağ ve sol örgütlerin tümüne silah sattığı ileri sürülen Uğurlu, 12 Eylül sonrasında başlatılan babalar operasyonunda kaçmayı başaran tek baba olarak anıldı. Gıyabında açılan silah kaçakçılığı davasından beraat etti. Dönemin Gümrük Bakanı Tuncay Mataracı’ya rüşvet vermekten Yüce Divan’da yargılandı ve iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bu davada, emekli jandarma astsubay Harun Gürel’in, İpsala Gümrük Müdürlüğü’ne atanması için Mataracı’ya 10 milyon lira rüşvet vermekle suçlandı. Aynı yıllarda yargılandığı gümrük kaçakçılığı davasından da 15 yıl hapis cezasına mahkum olan Uğurlu, 7.5 yıl hapis yattı.

Ağca bağlantısı
Cezaevinde olduğu sırada Papa suikastı olayında Mehmet Ali Ağca’ya yardım ettiği gerekçesiyle İtalyan yargıçlar tarafından ifadesine başvuruldu. İtalyan savcılara verdiği ifadelerde suçlamayı reddeden Uğurlu, 30 Aralık 1988′de Tekirdağ Cezaevi’nden tahliye oldu. Uğurlu, hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılana kadar çocukları ve torunlarıyla nakliyecilik işi yapıyordu.

İstanbul’da yedi kilogram kokainle yakalanmasının ardından delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakılan ancak daha sonra hakkında çıkarılan tutuklama kararıyla kayıplara karışan Uğurlu, 20 Ekim 1999′da 4 yıllık firardan sonra kızının evinde yakalandı.

Abuzer Uğurlu, 14 Mart 2007′de cezasını tamamlayarak tahliye oldu.

istihbarat.wordpress.com

About these ads

8 Yanıt to “Abuzer Uğurlu Kimdir ?”

 1. sedat can demiş

  Abuzer pisliğin tekiymiş. Nasyonal sosyalist Uğur mumcu sosyalistlik yerine şövenistliği geliştirmesine rağmen kendisini şövenistlerden kurtaramadı. Ama tanıdığım ve tanıyacağım en uyuz adam Uğurun abisi Ceyhan Mumcudur sözüm ona sözde avukattır. Kardeşini kimlerin niçin nasıl ödürdüğünü çok iyi bilmesine rağmen hala topu taca atarak olayı PKK yaptı diye çarpıtmaktadır. Uğuru öldürenlerin Ceyhan üzerinde oluşturduğu korkudanmı ne adam çıkıp uyuz uyuz hala kardeşinin gerçek katillerini deşifre etmiyor.

 2. gavatın teki

 3. recep daş demiş

  büyük baba abimiz

 4. HALİL CAN demiş

  DUYDUGUMA GÖRE BABA ADAM MIŞ

 5. mustafa demiş

  kaçakçılık falan yapmış olabilir ama kralın taa kendisi

 6. Uğur Uğurlu demiş

  Çok baba adamdı. Çok severdi beni.

 7. mahmut küpeli demiş

  adım mahmut küpeli aslen malatyalıyım bi insanı tanımadan hakında konuşmak bana yakışmaz sizde tanımıyorsanız hakında yorum yapmayın

 8. dsada demiş

  adam olsa ıyı olurdu.. kacakcı gavvat

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

 
Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 55 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: